Bez kategorii

Wpływ telewizora na nasz wzrok

Temat wpływu telewizji na zdrowie poruszany jest niemal od zawsze. Rodzice spierają się ze sobą o to ile czasu w ciągu dnia dziecko może spędzić przed ekranem telewizora. Czy powszechne mniemanie, że nie powinno się oglądać telewizji dłużej niż 2h w ciągu doby jest słuszne?

Wbrew wielu opiniom, oglądanie telewizji nie jest ogromnym zagrożeniem dla na naszego wzroku. Mit ten pochodzi jeszcze z lat 60-tych XX wieku, kiedy powszechne na rynku były odbiorniki, które emitowały zbyt wiele złego promieniowania. W dzisiejszych czasach nowe technologie sprawiły, że telewizory są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska. Aby odbiorniki rzeczywiście miałby w jakimś stopniu wpłynąć na nasz wzrok, musielibyśmy oglądać telewizję bez przerwy przez kilkanaście miesięcy. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, ponieważ organizm na to nie pozwoli. Przy dłuższym wpatrywaniu się w ekran, zaczynamy odczuwać ból głowy oraz pojawia się łzawienie oczu.

Niemniej jednak telewizja jest zagrożeniem  – i to przede wszystkim w stosunku do dzieci. W dobie komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów itd. coraz więcej młodych większość czasu spędza w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy dzieci przyzwyczają się do długiego przesiadywania przed ekranem, bardzo często wymigują się od aktywnego ruchu na świeżym powietrzu. Wybieranie jakiegoś programu telewizyjnego zamiast np. gry w piłkę, często prowadzi do nadwagi.

Kolejnym aspektem jest częsty brak nadzoru. Coraz więcej dzieci ma dostęp do nieodpowiednich treści, co sprzyja powstawaniu zachowań agresywnych. Takie nieodpowiedzialne oglądanie telewizji może również skutkować gorszymi wynikami w nauce.

Jak widać, telewizor niekoniecznie musi mieć wpływ na nasz wzrok, lecz niesie za sobą o wiele więcej negatywnych skutków. W dobie powszechnej cyfryzacji, warto brać te wszystkie aspekty pod uwagę i zadbać o odpowiednią ilość czasu spędzanego przed telewizorem. Sprawdź: Naprawa RTV Bydgoszcz

Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy

Previous article

Systemy wspomagające produkcję

Next article

Comments

Comments are closed.