Mieszkanie

Rynek mieszkaniowy w Bydgoszczy w 2017 roku

Rok 2016 nie był dobry dla bydgoskiego rynku nieruchomości. Bydgoszcz zajmowała ostatnie miejsca w większości kategorii, w tym m.in. liczby oddanych mieszkań i liczby oddanych mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Jednak wiele wskazuje na to, że rok 2017 będzie bardziej łaskawy dla bydgoskiego budownictwa mieszkaniowego.

Pierwsze dane dotyczące wyników sprzedażowych i liczby rozpoczętych inwestycji wskazują na ożywienie rynku. Jednak nawet jeżeli wzrosty będą nie znaczne, to miasto i tak powinno na tym zyskać. Bo chociaż pod względem inwestycji w liczbach bezwzględnych na tle innych miast stolica województwa nie wypada najlepiej, trudno oprzeć się wrażeniu, że w przypadku sprzedaży mieszkań w Bydgoszczy ilość zaczęła się po prostu przekładać na jakość, rekompensując w ten sposób, przynajmniej w przypadku zagospodarowania przestrzennego, relatywnie niewielką ilość nowych inwestycji.

Jednak pomimo stosunkowo niewielkie podaży mieszkań nie przestają się one cieszyć zainteresowaniem Bydgoszczan, zarówno w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego, zdając się mieć przewagę nad domami. Z naszych obserwacji wynika, że sformułowanie „domy Bydgoszcz” wpisywano zdecydowanie rzadziej, niż „mieszkania Bydgoszcz”, czy „mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz”. Dużą popularnością cieszyła się również fraza „nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz” oraz „deweloperzy Bydgoszcz”. Jednak nie musi to oznaczać, że domy cieszą się na lokalnym rynku mniejszą popularnością niż mieszkania – być może większość osób zainteresowanych nabyciem własnego kąta z ogrodem jest po prostu zainteresowana jego zbudowaniem, a nie nabyciem z rynku wtórnego, lub odkupieniem jeszcze nie ukończonej inwestycji i jej finalizacją we własnym zakresie. Niezależnie od tego niezaprzeczalny pozostaje fakt, że nowe mieszkania w Bydgoszczy, mimo nie najlepszej koniunktury, w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością.

Mieszkańcy Majorki mają dosyć turystów

Previous article

Zarządzanie produkcją i jego miejsce w przedsiębiorstwie

Next article

Comments

Comments are closed.