Bez kategoriiMieszkanie

Ogródek w bloku

Własny ogródek znacznie zwiększa atrakcyjność nieruchomości na rynku, więc jednocześnie zwiększa jego wartość. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w bloku w nowym budownictwie. Zwracają oni dużą uwagę na dodatkową przestrzeń. Obecnie nie buduje się już surowych mieszkań, bez specjalnych dodatków zwiększających komfort i funkcjonalność. Bardzo często na dachu znajduje się duży ogród wspólny, a osoby mieszkające na parterze mogą nawet liczyć na własne ogródki.

Zadbany ogródek może podnieść cenę nieruchomości nawet o kilkanaście procent. Ceny mieszkań zależą jednak od wielu zmiennych – stanu, wieku, standardu, lokalizacji itd. Warto jednak zanotować, że ogródek zwiększa wartość nieruchomości nawet w mało atrakcyjnym budownictwie jakim jest wielka płyta. Przykłady z Warszawy, Gdańska i Bydgoszczy wskazują, że nawet w dosyć peryferyjnych lokalizacjach ceny mieszkań z ogródkiem są porównywalne z tymi bliżej centrum. Sprawdź: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Najczęściej jednak ogrody można znaleźć przy blokach w nowym budownictwie. Decydując się jednak na takie mieszkanie, należy dokładnie przemyśleć zalety i wady. Własny ogródek wiąże się przede wszystkim z mniejszą prywatnością, a wynika to z samej kondygnacji – parteru. Mniejsze jest również poczucie bezpieczeństwa i stosunkowo większy hałas. Z drugiej strony parter jest idealny dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Kwestia prawna

Najlepiej jest wyodrębnić ogródek jako osobną działkę geodezyjną. Można wtedy bez większych problemów przenieść własność, a działka nie należy do części wspólnej. Uzyskuje się wtedy pełną niezależność od wspólnoty. Bardzo często jednak ogródki należą do części wspólnej budynku, więc oznacza to, że ma do niego prawo każdy mieszkaniec. Z praktyki jednak wynika, że korzysta się wtedy z umowy o podziale nieruchomości do korzystania. Określa ona poszczególne osoby, które mogą korzystać z danej części nieruchomości. Wiąże się to oczywiście z ponoszeniem wszelkich kosztów. Najlepszą jednak opcją jest pełna własność gruntu, która daje nam swobodę i niezależność.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania produkcją

Previous article

Czy Smart TV to konieczność?

Next article

Comments

Comments are closed.