Różne

Kto może nosić odzież patriotyczną? Symbole na odzieży patriotycznej, które zasługują na uwagę

Odzież patriotyczna – jak każda odzież spersonalizowana – rządzi się swoimi prawami. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych, bardziej aktualnych i „na czasie” motywów odzieży patriotycznej. Większość z nich zapomina, że tego typu ubrania, a dokładnie naniesiona nań symbolika nawiązuje do zdarzeń historycznych. Nowoczesne podejście do godła czy flagi nie jest najlepszym rozwiązaniem – wręcz przeciwnie. Skupmy się jednak na najczęściej pojawiających się motywach na odzieży patriotycznej. Nie da się ukryć, iż jest ich dużo. Przyjrzyjmy się z bliska stosunkowo kontrowersyjnej falandze.

Falanga, a więc ramię trzymające miecz – w większości przypadków w kolorze czarnym, aczkolwiek może przybierać różne barwy – zajmuje szczególne miejsce wśród odzieży patriotycznej. Odzież patriotyczna z falangą wykorzystywana jest głównie przez ściśle określone ugrupowania polityczne w tym Obóz Narodowo-Radykalny (ONR). Wielu ludziom symbol ten kojarzy się z nazistami, faszystami, neofaszystami etc. Braki w historii sprawiają, iż postrzegamy go negatywnie. Czy odzież patriotyczna z motywem falangi jest zgodna z prawem? Ramie trzymające miecz wywozi się z XVI wieku. Podobny symbol był stosowany ówcześnie przez flotę kaperską okresu panowania Zygmunta Augusta. Do łask powrócił w okresie międzywojennym, kiedy zaczęli go stosować narodowi demokraci, w szczególności Stronnictwo Narodowe. Obecnie – tak jak wspomniano wcześniej – wykorzystuje go Obóz Narodowo-Radykalny, a także Narodowe Odrodzenie Polski (NOP). Warto zauważyć, że znak falangi widnieje na proporcu Marynarki Wojennej RP.

Falanga, a więc ramie z mieczem w dłoni jest symbolem jak najbardziej patriotycznym. Jest on jednak obierany negatywnie, gdyż powszechnie wykorzystują go środowiska szeroko krytykowane. Za noszenie falangi nie powinniśmy zostać ukarani. Odzież patriotyczna z tym motywem dostępna jest w wielu sklepach – również Internetowych.

Techniki ratujące świat

Previous article

Dla kogo BCAA?

Next article

Comments

Comments are closed.