Mieszkanie

Inwestycja w mieszkania – czy jest ryzyko?

Statystyki pokazują, że we większych miastach niemal co trzecie mieszkanie jest kupowane przez inwestora, który zamierza je przeznaczyć na wynajem. Czy taka inwestycja może przynieść zyski?

O ile zewsząd dobiegają nas informacje o tym, że taka inwestycja się opłaca, to spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie czy możemy również na tym stracić? Wydaje się, że rentowność może zmienić się również na naszą niekorzyść. Jednym z głównych problemów, które występują podczas kupna nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem, jest brak płynności. W sytuacji, kiedy akurat nie będziemy mieli lokatora, wszystkie opłaty przechodzą na nasze konto.

Dużo zależy też czy zamierzamy wynajmować mieszkanie krótkoterminowo czy też na dłuższe okresy czasu. W pierwszym wypadku niezbędne więc jest posiadanie dobrze wyposażonego apartamentu w bardzo dobrej lokalizacji. Dobrym przykładem mogą być tu Apartamenty Bydgoszcz wynajem

Kolejnym ryzykiem jest spadek wartości mieszkania. Dodatkowo z punktu widzenia inwestorów lokujących swój kapitał w mieszkania przeznaczone pod wynajem, sytuacja nie jest dobra, jeśli rentowność jest wyższa od oprocentowania kredytów hipotecznych – a taką mamy sytuację w niektórych częściach kraju. Lokatorzy mogą zrezygnować z wynajmowania nieruchomości, aby kupić coś własnego.

Z jednej strony kredyty są obecnie stosunkowo tanie, lecz ich dostępność jest ograniczona. Powód? Wymóg przynajmniej 20% wkładu własnego (kilka lat temu 5% stanowiło spory problem). Na zakup mieszkania nie pozwolą sobie więc osoby, które nie posiadają przynajmniej kilkanaście tysięcy oszczędności. Trudno jest zaoszczędzić taką sumę, jeśli jednocześnie wynajmuje się mieszkanie.

Co wpływa na dobry wynik w rywalizacji komputerowej?

Previous article

Fizjoterapia współczesnym lekiem

Next article

Comments

Comments are closed.