Home Zdrowie Niepełnosprawność a funkcjonowanie rodziny

Niepełnosprawność a funkcjonowanie rodziny

Możliwość komentowania Niepełnosprawność a funkcjonowanie rodziny została wyłączona
0
208

Wiele razy w literaturze oraz badaniach naukowych poruszano temat rodziny. Zdaje się, że obecnie wiemy o niej wszystko i znamy każde aspekty jej funkcjonowania. Znamy role, postawy, problemy, jak również wpływ tych elementów na dzieci. Warto więcej uwagi poświęcić wpływowi niepełnosprawności dziecka na funkcjonowanie rodziny.

Nawet po wykonanych badaniach nie można stwierdzić, że już wszystko wiadomo na ten temat. Zagadnienie te cały czas zależne jest od postępu, od czasów, w których żyjemy.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu społeczna akceptacja nie była taka oczywista. Dziś rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi normalnie biorą udział w życiu publicznym. Właśnie dzięki temu ludzie mogli w końcu dostrzec, że wychowanie takiego dziecka jest wyjątkowo trudne, a wspomniana niepełnosprawność intelektualna rodzi wiele utrudnień w życiu codziennym.

Rodzice szukając pomocy, zwróciło się w stronę nauki. Od pewnego czasu zaczęły być prowadzone badania nad różnymi aspektami wychowania niepełnosprawnego intelektualnie dziecka.

W tym temacie jest wiele wątków. Kiedy na świat przychodzi dziecko niepełnosprawne, dosyć często rodzice odczuwają żal i strach. Zazwyczaj jest to dla nich zaskoczenie, ponieważ wcześniej nie wiedzieli o tej przypadłości. Kiedy poznają diagnozę, jest to dla nich wielki szok. Sytuacja – to zrozumiałe – jest bardzo trudna. Ważne więc jest pytanie, mianowicie w jakim stopniu niepełnosprawność wpływa na funkcjonowanie rodziny, na role rodzicielskie, kontakt z otoczeniem  oraz na życie samych rodziców (praca, czas wolny).

Pokaż więcej powiązanych artykułów
Load More By Redaktor
Load More In Zdrowie
Komentowanie zostało wyłączone

Sprawdź także

Czy trzeba mieć uprawnienia na sterowanie jachtem?

Patrząc na to jak po jeziorze śmigają żaglówki oraz jednostki kabinowe można nabrać przeko…