Bez kategorii

Czy trzeba mieć uprawnienia na sterowanie jachtem?

Patrząc na to jak po jeziorze śmigają żaglówki oraz jednostki kabinowe można nabrać przekonania że jest takie żeglowanie nie tylko przyjemne, ale jednocześnie proste. Faktycznie kiedy posiada się już doświadczenie i umiejętności, to tak powinno być. Jednak nie zmienia to faktu że każdy od tak może wsiąść na łódkę i ruszać na jezioro by pożeglować bez żadnych ograniczeń. Było by to równoznaczne z tym, że pozwalałoby się człowiekowi prowadzić samochód w ruchu ulicznym tylko dlatego że wie jak złapać kierownicę i zmieniać biegi. Krótko mówiąc by ‘prowadzić’, czyli sterować łódką i ruszyć w rejsy po Bałtyku, w większości przypadków trzeba mieć stosowne uprawnienia.

Jedynym wyjątkiem są te jednostki których powierzchnia żagla nie przekracza 7 metrów kwadratowych czyli mniejsze jak optymist albo 420 czy 470 bez podniesionego foka. Wówczas jest jednak mowa raczej o samej nauce żeglowania a nie takim żeglowaniu przy pełnym wietrze i samodzielnym. Osoby bez uprawnień sternika, które chcą się nauczyć więcej i mają zamiar sterować większymi jednostkami, muszą się udawać na odpowiednie kursy tak by potwierdzać swoją wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi kwalifikacje do tego by przejmować kontrolę nad jednostką pływającą. Zapisać się na takie kursy i przystępować do egzaminu może każdy, kto czuje powołanie do tego by żeglowanie stało się jego pasją i hobby na długie lata. Warto zadbać o posiadanie takiego papierka jak dyplom i licencja sternika, by czuć się zdecydowanie bardziej niezależnym i mieć faktycznie możliwość udania się pod żagle w każde miejsce na własnych warunkach.

Zatem skoro planuje się kupno łódki i rozpoczęcie regularnego żeglowania, to faktycznie wsparcie się na posiadaniu odpowiednich umiejętności potwierdzonych formalnie jest jak najbardziej wskazane. Nie zajmuje to wiele czasu a jest też wyrazem zrozumienia i poczucia odpowiedzialności za swoje własne przyszłe działanie na polu żeglowania.

Prywatne kliniki medyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Previous article

Prezydent podpisał nowelizację prawa łowieckiego

Next article

Comments

Comments are closed.