Sport

Aminokwasy dla sportowców- dlaczego są tak istotne?

Aminokwasy to składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Dla sportowców są one jednak szczególnie ważne. Przyjrzyjmy się bliżej tym składnikom i przekonajmy się, dlaczego są tak cenne!

Aminokwasy w diecie

Znaczenie aminokwasów dla organizmu jest niezwykle istotne. Pełnią one wiele ważnych funkcji, ale przede wszystkim stanowią jeden z głównych budulców mięśni. To dlatego zapotrzebowanie na aminokwasy u sportowców jest wyższe, niż u przeciętnego człowieka.

Aminokwasy dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Zróżnicowana dieta, bogata w produkty białkowe takie jak mięso, jajka i warzywa strączkowe,  pozwala zapewnić odpowiednią ilość aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku sportowców, taka ilość zazwyczaj nie jest jednak wystarczająca.

Preparaty z aminokwasami

Z myślą o sportowcach powstały specjalne odżywki, zawierające kompleks aminokwasów egzogennych (takich, które nie mogą być syntetyzowane przez nasz organizm) oraz rozgałęzionych, czyli tzw. BCAA. Preparaty te mają też w składzie wartościowe aminokwasy, których nie możemy dostarczyć wraz z pożywieniem. Ich spożywanie wspiera układ immunologiczny a także produkcję hormonów i neuroprzekaźników, dzięki czemu pozwala zauważalnie zwiększyć wydajność fizyczną i wytrzymałość.

Wśród najważniejszych aminokwasów warto wymienić lizynę, argininę, leucynę,  tryptofan, izoleucynę oraz walinę. Te, a także wiele innych cennych składników można znaleźć w dobrych preparatach dla sportowców.

Elementy budownictwa

Previous article

Przebudowa starego domu – wady i zalety

Next article

Comments

Comments are closed.