Inne

Praca geodety – co to jest i jak się do niej przygotować?

Geodeta to specjalista, który zajmuje się pomiarami i opracowywaniem danych dotyczących kształtu i wielkości powierzchni Ziemi oraz położenia obiektów na niej znajdujących się. Praca geodety jest niezbędna w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, rolnictwo, ochrona środowiska, kartografia czy nawigacja. Jak wygląda praca geodety i jakie są jej zalety i wady? Jakie są wymagania i zarobki w tym zawodzie? Jak zostać geodetą i gdzie szukać ofert pracy? Odpowiadamy w naszym wpisie.

Jak wygląda praca geodety?

Praca geodety polega na wykonywaniu różnych prac geodezyjnych, które można podzielić na trzy główne grupy:

  • prace pomiarowe – polegają na dokonywaniu pomiarów terenu i obiektów za pomocą specjalistycznych instrumentów, takich jak tachimetr, niwelator, GPS czy skaner laserowy. Prace te mogą być wykonywane w celu podziału nieruchomości, wytyczenia obiektów budowlanych, sporządzenia mapy do celów projektowych, aktualizacji ewidencji gruntów i budynków czy monitorowania deformacji konstrukcji.
  • prace biurowe – polegają na opracowywaniu danych pomiarowych za pomocą oprogramowania geodezyjnego i kartograficznego, takiego jak Ewmapa, Geonet czy AutoCAD. Prace te mogą obejmować tworzenie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, obliczanie współrzędnych i powierzchni, rysowanie map i planów czy analizowanie danych przestrzennych.
  • prace nadzorcze – polegają na sprawowaniu nadzoru nad realizacją prac geodezyjnych i kontrolowaniu ich jakości. Prace te mogą dotyczyć zarządzania zespołem geodetów, koordynowania z innymi branżami, nadzorowania postępu prac na budowie czy prowadzenia dokumentacji technicznej.

Praca geodety wymaga zarówno pracy w terenie, jak i w biurze. W zależności od rodzaju zlecenia i warunków pogodowych, praca może być wykonywana w różnych porach dnia i nocy. Praca geodety wiąże się z częstymi podróżami służbowymi i zmianą miejsca pracy. Praca geodety może być także niebezpieczna ze względu na ryzyko wypadków przy obsłudze sprzętu pomiarowego lub przebywaniu w pobliżu ruchliwych dróg czy maszyn budowlanych.

Jakie są zalety i wady pracy geodety?

Praca geodety ma wiele zalet, takich jak:

  • możliwość wykonywania ciekawych i zróżnicowanych zadań,
  • możliwość poznawania nowych miejsc i ludzi,
  • możliwość korzystania z nowoczesnej technologii,
  • możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji,
  • możliwość uzyskania uprawnień zawodowych,
  • możliwość uzyskania atrakcyjnego wynagrodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ