Sport Technologia

Jak wybrać rower elektryczny? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Rower elektryczny to rower zasilany prądem, który ułatwia pedałowanie i pozwala na szybsze i łatwiejsze pokonywanie trudnych odcinków, takich jak podjazdy, wiatr czy długie dystanse. Rower elektryczny nie jeździ sam, ale dostosowuje siłę napędu do siły nacisku na pedały. Można go również używać jak zwykłego roweru, bez włączonego silnika.

Rower elektryczny ma wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz bardziej popularny wśród różnych grup użytkowników. Rower elektryczny pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, poprawę kondycji i zdrowia, zwiększenie komfortu i przyjemności z jazdy oraz ochronę środowiska.

Jak wybrać rower elektryczny i na co zwrócić uwagę? Przy wyborze roweru elektrycznego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

  • Typ roweru – rowery elektryczne można podzielić na kilka typów, w zależności od przeznaczenia i stylu jazdy. Najpopularniejsze są rowery miejskie, trekkingowe, górskie i składane. Rowery miejskie są idealne do codziennych dojazdów po mieście – mają wygodną geometrię ramy, błotniki, bagażnik i oświetlenie. Rowery trekkingowe są uniwersalne i nadają się do jazdy zarówno po mieście, jak i poza nim – mają szersze opony, amortyzator przedni i większą liczbę biegów. Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w terenie – mają grubsze opony z bieżnikiem, amortyzatory przedni i tylny i mocniejsze hamulce. Rowery składane są praktyczne i łatwe w transporcie – można je złożyć i zmieścić w bagażniku samochodu lub pociągu.
  • Umiejscowienie i moc silnika – silnik elektryczny to kluczowy element każdego e-bike’a. Ma znaczący wpływ na wagę roweru, a jego umiejscowienie decyduje o płynności pracy oraz komforcie jazdy. Silnik może być umieszczony w piaście przedniego koła, centralnie lub w piaście tylnego koła. Silnik w piaście przedniego koła jest najtańszy i najprostszy w montażu, ale ma najmniejszą moc i sprawność. Silnik centralny jest najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie, ale ma największą moc i sprawność oraz zapewnia najlepszą równowagę roweru. Silnik w piaście tylnego koła jest pośredni pod względem ceny i jakości, ale ma największy moment obrotowy i zapewnia najlepszą przyczepność roweru.
  • Rodzaj i pojemność akumulatora – akumulator to źródło energii dla silnika elektrycznego. Jego rodzaj i pojemność wpływają na zasięg roweru oraz czas ładowania. W rowerach elektrycznych najczęściej stosuje się kompaktowe i wydajne akumulatory litowo-jonowe. Charakteryzują się one długą żywotnością.